Skip to main content

Opplæring til kurslærer i Acem

Opplæring til kurslærer i Acem

Siden starten i 1966 har hundrevis av frivillige brukt av sin fritid i Acem. De har engasjert seg på idealistisk basis for å bygge en norsk og internasjonal organisasjon med metoder for menneskelig vekst. Foruten å være lærerikt, er miljøet også sosialt stimulerende.

Mange mediterende er med i Acem som deltakere - på kurs, retretter, seminarer og arrangementer. Om du synes Acems arbeid er viktig for deg, for andre og samfunnet, og du ønsker å arbeide idealistisk, er du velkommen til å bidra som frivillig.

For å fylle en pedagogisk funksjon, må du kvalifisere deg faglig gjennom intern opplæring til kurslærer.

Du lærer meditasjonspsykologi og trener evnen til å formidle, arrangere, administrere, skrive og holde innlegg. Du får innsikt i gruppepsykologi og lærer å lede grupper. I tillegg har du praktiske oppgaver. Å jobbe i Acem gir mulighet for personlig vekst og gir erfaring og kunnskap som er nyttige i mange sammenhenger – i relasjoner, studier og jobb.

Opplæringen går over tre semestre. Det første semesteret er et forkurs. Her kan du prøve deg ut og få et nærmere inntrykk av Acem. Deretter er det en mulighet til å gå videre på hovedkurset.

Forkurs
Forkurset starter i september. I løpet av en helg lærer du grunnleggende gruppedynamikk og går gjennom sentrale deler av grunnkurset i Acem-meditasjon. Du vil hospitere på kurs sammen med en erfaren kurslærer og bidra med praktiske oppgaver. Du får innblikk i hvordan organisasjonen er bygd opp og drives. Mye av den pedagogiske opplæringen er basert på øvelser og feedback. Opplegget er samarbeidsorientert, og evnen til å gi og nyttiggjøre seg tilbakemeldinger vektlegges. Etter forkurset vil det være en gjensidig vurdering før eventuelt opptak til hovedkurset.

Hovedkurset
Hovedkurset går over ett år. Det holdes faglige samlinger over en helg hvert semester. I tillegg til å hospitere i grupper, skriver du og legger frem en oppgave hvert semester. Det blir en grundigere gjennomgang av innholdet på grunnkurset og første videregående kurs (M1), samt mer forståelse av organisasjonen (historie, oppbygging, økonomi, Acem som internasjonal organisasjon osv.)

Videre kvalifisering
Etter hovedkurset, er det viktig å samle erfaring og prøve seg ut i ulike kurslærerfunksjoner. Du tar på deg praktiske oppgaver og bidrar der du har evner og engasjement, samtidig som du arbeider med egen meditasjonsprosess. Opplæring i meditasjonsveiledning vil også være en del av videre kvalifisering.

For å søke opptak til opplæringen må du meditere regelmessig, ha gjennomført M1-kurset som deltaker, vært på minst én ukesretrett og deltatt på Acems kommunikasjonskurs. Du må ha sosiale ferdigheter og personlige egenskaper som gjør deg egnet til å undervise i meditasjon. Alminnelig god fysisk og psykisk helse.

Søknadsfrist er 15. august. Du kan skrive til acem(at)acem.no eller ta kontakt med Eva Skaar (skaareva(at)gmail.com) for nærmere informasjon og drøftelse. På en retrett kan du henvende deg i resepsjonen eller til en gruppeleder. Når du har meldt din interesse, inviteres du til en gjensidig avklarende samtale.

Eva Skaar, billedkunstner og meditasjonslærer i Acem er ansvarlig for opplæringen, sammen med Ellen Gravklev.